tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

podesty ruchome
Budownictwo

Czym są podesty ruchome?

Podesty ruchome należą do jednych z wielu maszyn budowlanych. Inaczej nazywane są dźwignicami. Występują w kilku rodzajach. Stosuje się je, aby budowlańcy mogli swobodnie zmieniać swoją pozycję pracy i znajdować się na różnych wysokościach. Podesty działają jednak nie tylko pionowo, ale i poziomo. Do budowy dźwignicy wchodzi platforma, która może być zamontowana na dwa sposoby z resztą konstrukcji. Jednym sposobem jest zawieszenie na cięgniku, a drugim – podnoszenie platformy na dźwigniku. Najczęściej wykorzystuje się ten sprzęt w czasie prac budowlanych na wysokościach.

Typy podestów ruchomych

W budownictwie można wyodrębnić trzy grupy podestów ruchomych, które są stosowane najczęściej. Pierwszym rodzajem są podesty ruchome wiszące. Drugim są masztowe, a trzecim – przejezdne.

W skład odmian wiszących wchodzą: platforma robocza, wciągarka, liny (nośne oraz bezpieczeństwa) oraz konstrukcja nośna podestu. Ich konstrukcja może stanowić nierozłączny element budynku lub może być jedynie tymczasowa. Wiele zależy od jej przeznaczenia i częstotliwości użytkowania. Platforma może być montowana wieszakiem z liną nośną w jednym punkcie lub kilku punktach.

Podesty ruchome masztowe zawierają platformę roboczą, maszt, podstawę konstrukcji oraz mechanizm napędowy. Najczęściej wykorzystuje się mechanizm napędowy w formie dźwigu zębatkowego, który umożliwia poruszanie się platformy roboczej wzdłuż masztu.

Odmiany przejezdne tworzą podwozie, platforma robocza i konstrukcja nośna. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość poruszania się dzięki posiadaniu własnego podwozia z napędem jazdy lub w formie przyczepy. Mogą to być zarówno odmiany kołowe, jak i gąsienicowe. Często wykorzystuje się tego typu podesty w formie podwozia samochodowego.

Zastosowanie podestów ruchomych

Jak było już wspomniane na początku, podesty ruchome wykorzystuje się podczas prac budowlanych. Jego rodzaj jest zależny od konkretnej pracy budowlanej czy montażowej.

Najczęściej jednak podesty wykorzystuje się w czasie pracy na wysokościach. Dzięki nim można swobodne wykonywać takie zadania, jak mycie okien czy przeszkleń na znaczącej wysokości czy pielęgnacja elewacji budynków. Ruchome podesty są także przydatne podczas przycinania wysokich drzew. Można zauważyć, że konstrukcje te są wykorzystywane podczas prac przy linach wysokiego napięcia. Nie brakuje tych urządzeń w przemyśle, gdzie wykorzystuje się je np. w halach magazynowych. Przy drodze spotyka się również wielkie reklamy, do których umieszczenia zwykle wykorzystuje się podesty ruchome.

Cechy podestów ruchomych

Platforma robocza podestów może osiągać różne wymiary w zależności od zapotrzebowania. Dostosowuje się również wysokość, na jaką może wznieść się platforma, oraz jej udźwig. Również można dostosować konkretny typ oraz model podestu pod względem prędkości podnoszenia i opuszczania platformy roboczej.

Podesty ruchome są zatem konstrukcjami, które przyczyniają się do prac na wysokościach. Dzięki nim można wykonywać zewnętrzne działania przy wysokich budynkach. Zapewniają bezpieczeństwo podczas użytkowania. Więcej informacji znajdziesz na Drial.pl.