tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Dom

Co powinien zawierać projekt wnętrz komercyjnych?

Dobrze zaprojektowane, funkcjonalne wnętrze to jest coś co liczy się nie tylko w domu, ale także w biurach, zakładach pracy czy sklepach. Właściwie zaprojektowana przestrzeń komercyjna przekłada się jednak nie tylko na wygodę osób, które z niej korzystają, ale też na wyniki, także te finansowe. By uzyskać optymalny efekt wizualny, a zarazem funkcjonalny, warto projektowanie powierzyć fachowcom. Z tego artykułu dowiesz się, czego można od nich wymagać.

Czym różni się projekt wnętrz komercyjnych od projektów indywidualnych?

Patrząc na projekty indywidualne i te komercyjne w wielu przypadkach można czasem odnieść mylne wrażenie, że nie różnią się wiele od siebie. Jednak zgłębiając temat nieco bardziej, łatwo zauważyć, że wymagania wobec nich są zgoła odmienne. Pierwszą kluczową kwestią w przypadku projektów wnętrz komercyjnych jest olbrzymie zróżnicowanie, wynikające z tego, że taka przestrzeń musi być dostosowana do rodzaju prowadzonej działalności. Co za tym idzie, inaczej będzie wyglądał projekt sklepu, inaczej hotelu, jeszcze inaczej biurowca.

Od projektów dotyczących przestrzeni komercyjnej wymaga się też przestrzegania nieco innych norm, niż w przypadku projektów indywidualnych. Wnętrza budynków czy pomieszczeń komercyjnych muszą spełniać szereg norm i to często zastrzeżonych prawnie w różnych ustawach i rozporządzeniach. Co więcej – rodzaj norm, jakich trzeba dochować, będzie zależał przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności oraz przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

Co powinien zawierać projekt wnętrz komercyjnych

Profesjonalne wykonanie każdego projektu architektonicznego, w szczególności dotyczącego wnętrz komercyjnych, to proces, w którym po środku muszą spotkać się: wizja architekta, wymagania zleceniodawcy i zachowane normy jakościowe, jak i prawne. Dlatego projektowanie powinno przebiegać w kilku etapach. Po pierwsze architekt powinien zacząć od dokładnego wymierzenia i zbadania pomieszczeń, dla których wykonuje projekt i omówienia ich przewidywanego przeznaczenia z klientem. Ewentualnie zapoznania się z planami budynku, który dopiero powstaje.

Dopiero taka dokładna inwentaryzacja powinna być wyjściem do wykonania projektów aranżacji wnętrza, które powinny zostać przedstawione i omówione z klientem. Ważne jest też umożliwienie wniesienia zmian przez klienta, połączone z doradztwem, tak by możliwe było zachowanie wszystkich wymaganych norm. Po wstępnej akceptacji można przystąpić do wybierania materiałów i elementów wyposażenia, które także powinny zostać przedstawione zleceniodawcy do akceptacji. Efektem tych prac powinna być wizualizacja komputerowa wraz z pełną dokumentacją techniczną, na podstawie której ekipy remontowo-budowlane będą mogły dokonać wszystkich niezbędnych prac.