Wykańczanie domu lub gruntowny remont generują wiele pytań, szczególnie dla osób, które chcą zająć się tym samodzielnie, zamiast zlecać to profesjonalnej firmie. Jednym z ważniejszych aspektów jest to, jaki styropian na podłogę pod wylewkę zastosować, aby zapewnić odpowiednią termoizolację naszym mieszkaniom.
Jaką rolę pełni styropian stosowany pod wylewkę?
Jego głównym zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej termoizolacji. Dzięki niemu unikniemy, tzw. zimnych podłóg, które nie są wcale przyjemne. Ocieplona styropianem podłoga skutecznie zatrzymuje chłód od betonowych posadzek, ale może również zapewnić znacznie lepszą izolację akustyczną. W mieszkaniu będzie więc cieplej i ciszej. Właściwa izolacja cieplna to także przede wszystkim gwarancja niższych rachunków na ogrzewanie domu
i mieszkania. Jednak aby prawidłowo spełniał on swoje funkcje, musi charakteryzować się pewnymi właściwościami. Nie każdy jego rodzaj nadaje się pod wylewkę. Jaki styropian na podłogę pod wylewkę będzie najbardziej właściwy?
Rodzaje styropianu i ich przeznaczenie
Na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów tego popularnego materiału budowlanego. Na pewno zauważyliśmy również, że może on różnić się kolorem. Najczęściej jest biały, ale coraz częściej widzi się również styropian w ciemne łatki, czyli tzw. dalmatyńczyk oraz ciemny grafitowy. Jaki styropian na podłogę pod wylewkę? Istotne są jego właściwości oraz grubość. Ten na podłogi musi charakteryzować się przede wszystkim dużą wytrzymałością mechaniczną, będziemy przecież ustawiać na nim w przyszłości meble. Dlatego na podłogi stosuje się styropiany twarde, czyli takie, które nie będą uginać się pod naszym ciężarem. Są to przede wszystkim białe styropiany, a także czarny, który również znacznie dłużej utrzymuje ciepło, jest on jednak nieco droższy. Dalmatyńczyka stosuje się najczęściej do ocieplania fasad budynków. Aby zapewnić izolację akustyczną, trzeba wybrać styropian akustyczny.
Jaka grubość styropianu pod wylewkę?
Jaki styropian na podłogę pod wylewkę jeśli chodzi o jego grubość?
Nie ma na to uniwersalnej rady, ponieważ jego grubość jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Są to między innymi takie aspekty jak grubość podłogi, wysokość progów, mieszkań, drzwi oraz czy będziemy zakładać ogrzewanie podłogowe. Czasem może to być tylko 10 cm, ale jeśli pozwalają na to warunki, to może być nawet 20 cm. Im grubsza warstwa, tym lepsza izolacja. Jego grubość może wahać się od 5-20 cm, ale warto wiedzieć, że jest to także zasadnicza różnica w cenie.