tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Dom

Kuchnia otwarta czy zamknięta – wady i zalety obu rozwiązań

Kuchnia to serce domu. Nie bez powodu więc chcemy, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna. Jeśli stoimy właśnie przed wyborem, jak urządzić naszą kuchnię warto wziąć pod uwagę potrzeby i przyzwyczajenia domowników. Zwłaszcza jeśli naszym głównym zmartwieniem, a zarazem pytaniem jest „Kuchnia otwarta czy zamknięta?”

Kuchnia otwarta

W bardzo małych mieszkaniach kuchnia otwarta na salon znacząco wpływa na powiększenie przestrzeni. Zwiększa przestronność i pozwala bardziej funkcjonalnie zaaranżować mieszkanie. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają gotować, jednocześnie rozmawiając z osobami, które znajdują się w salonie. To rozwiązanie jest szczególnie popularne w przypadku rodziców z małymi dziećmi, które można swobodnie widzieć podczas przygotowywania posiłków, bez odrywania maluchów od zabawy. Przestrzeń pomiędzy kuchnią a salonem to zazwyczaj idealne miejsce na postawienie stołu, dzięki czemu dodatkowo tworzy nam się strefa jadalniana. Granicę może nam również wyznaczyć wyspa kuchenna, która jest fantastycznym dodatkowym blatem roboczym.

Niestety urządzenie kuchni otwartej może być droższe niż kuchni zamkniętej. Dodatkowo problematyczne może być utrzymanie porządku. Kuchnia z perspektywy salonu jest dobrze widoczna, a co za tym idzie, nie ukryje się również bałagan, który powstaje szczególnie przy dużej liczbie domowników. Dla niektórych dużym problemem może być również przenikanie zapachów do części salonowej.

Kuchnia zamknięta

Większa ilość ścian niż w kuchni otwartej zdecydowanie przekłada się na o wiele lepszą ustawność. W takiej kuchni zmieści się więcej szafek, a co za tym idzie, pozwala ona na większą powierzchnię przechowywania. Dodatkowo bałagan nie jest widoczny dla gości przebywających w salonie, nie przenikają do niego również wszelkie zapachy i hałasy dobiegające z kuchni. Ważne jest również to, że kuchnia może być całkowicie oddzielnym pomieszczeniem o swoim własnym unikatowym wyglądzie. Ponieważ nie jest ona połączona z resztą pomieszczeń, nie musi wpasowywać się w ich styl. Wiele przedmiotów można również trzymać na wierzchu, co zwiększa wygodę osób gotujących. W przypadku małych dzieci plusem jest również możliwość zamknięcia drzwi do kuchni i tym samym odgrodzenia ich od przedmiotów niebezpiecznych, jakimi są na przykład kuchenka czy noże.

Niestety największą wadą kuchni zamkniętej w niektórych przypadkach może okazać się jej nieustawność, a w przypadku małych pomieszczeń jej niewystarczające doświetlenie. Dodatkowo będzie ona niekomfortowa dla osób towarzyskich, które nie lubią gotować w odosobnieniu, a raczej wolą mieć kontakt na przykład z gośćmi przebywającymi w salonie.