Urządzenie kuchni nie jest zadaniem szczególnie trudnym, aczkolwiek odrobina wiedzy i umiejętności pozwala sprostać mu jeszcze lepiej. Poświęcenie kuchni nieco większej ilości uwagi może skutkować stworzeniem przestrzeni nie tylko doskonale dopasowanej do naszych potrzeb, ale też ergonomicznej. Jak się do tego zabrać?
Urządzanie kuchni – najważniejsze trudności
Przy urządzaniu kuchni można napotkać różne trudności. Pierwszą z nich są nietypowe wymiary i kształty. W dzisiejszym, nowoczesnym budownictwie kuchnie coraz częściej nie odpowiadają pod względem wymiarów wymaganiom, jakie jeszcze niedawno się przed nimi stawiało. Spotkać można kuchnie niewymiarowe, bardzo małe, wąskie, albo w nietypowych kształtach. Jak nietrudno się domyślić, podstawowym problemem jest umeblowanie takiej kuchni. W praktyce jedynym sprawdzającym się rozwiązaniem są meble wykonywane na wymiar. Drugą trudnością jest to, że na rynku znaleźć można gotowe meble, które są projektowane w taki sposób, żeby idealnie pasować do potrzeb osoby ze wszech miar przeciętnej. Dlatego też osoby bardzo wysokie, czy niskie, albo niepełnosprawne mogą mieć pewne trudności w ich użytkowaniu.
Jak urządzić kuchnię z widokiem na wprost?
Kuchnia z oknem na wprost do urządzania jest wręcz idealna. Zazwyczaj kuchnie takie mają kształt regularnego czworoboku, a po obu stronach linii pomiędzy drzwiami a oknem pozostaje sporo miejsca. Można ją więc umeblować bardzo łatwo. Po jednej stronie ustawia się zazwyczaj zlewozmywak, kuchenne meble z blatami i kuchenkę, a pod drugiej stół i ewentualnie lodówkę. Można oczywiście próbować innych układów, jednak ze względu na konieczność dostępu do okna taki jest zdecydowanie najkorzystniejszy.
Ergonomia pracy w kuchni
Tym, o czym warto pamiętać przy urządzaniu kuchni, jest ergonomia. Co to pojęcie oznacza? Jest to takie ustawienie poszczególnych elementów wyposażenia, w którym potrzebny jest możliwie jak najmniejszy wysiłek, żeby użytkować kuchnię, na przykład gotując w niej. W najprostszym układzie ergonomiczna organizacja kuchni oznaczać będzie między innymi to, że blaty będą na odpowiedniej wysokości, zawartość wszystkich szafek będzie bardzo łatwo dostępna (na przykład dzięki zastosowaniu wewnętrznych, wysuwanych koszy). Ważne jest również właściwie umiejscowienie oświetlenia i takie ustawienie sprzętów, żeby ich użytkowanie nie wiązało się z nadmiernym obciążeniem dla kręgosłupa. Kuchenne światła powinny umożliwiać bezpieczną i łatwą pracę przy każdej pogodzie i o każdej porze dnia.
Jak wybrać meble do kuchni?
Wybór mebli do kuchni nie zawsze jest łatwy. Na rynku znaleźć można ogromny wybór modeli szafek, regałów i innych sprzętów kuchennych. Na pewno warto zainwestować nieco więcej i postawić na jakość. Meble w kuchni użytkowane są zazwyczaj dość intensywnie, przez co mogą szybko się zużywać i wymagać napraw. Solidne meble kuchenne będą natomiast zużywały się znacznie wolniej, a więc w perspektywie dłuższego czasu zakup taki może okazać się nawet znacznie tańszy.