tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Ogród

Listopad w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Jesień to czas, kiedy ogród powoli zapada w zimową drzemkę. Listopad jest ostatnią szansą na to, abyśmy mogli odpowiednio przygotować nasz ogród na zimowy czas. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie roślin przed zimnem. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu przed mrozami naszych mebli ogrodowych i urządzeń ogrodniczych. Nie są to zazwyczaj tanie przedmioty i pragniemy, aby cieszyły nas również w przyszłym roku. Listopad jest również ostatnim terminem na przekopanie naszego ogrodu.

Listopad w ogrodzie

Jeżeli listopad jest dość ciepły i gleba nie zdążyła jeszcze zmarznąć, nadal jest to czas na posadzenie drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Pamiętajmy jednak, że muszą być to odmiany mrozoodporne. W tym okresie można zasadzić również byliny, ale przyciąć należy je dopiero porą wiosenną. Maksymalnie do listopada należy również wykopać wszelkie cebulki kwiatowe roślin, które nie zimują w gruncie.

Prace ogrodowe w listopadzie

W naszym klimacie konieczne jest zabezpieczenie naszych roślin na okres zimy. W tym celu należy wykonać kopczyki wokół pni drzew oraz krzewów. Rośliny wyższe wystarczy otulić matami z tektury lub słomy. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu roślin w pojemnikach. Niektóre możemy zabrać do domu, pozostałe zostawmy odpowiednio zabezpieczone w ogrodzie. Taki pojemnik należy szczelnie owinąć styropianem i trocinami. Krzewy iglaste należy zabezpieczyć przed deformacją za pomocą sznura lub elastycznej siatki. Gatunki wrażliwe na mrozy należy dodatkowo owinąć agrowłókniną, słomą lub papierem.

Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjno-porządkowymi są z pewnością wszelkie przygotowania gleby do wiosennych prac, porządkowanie ogrodu, regularne zgrabianie opadłych liści. Pamiętajmy również o obfitym podlaniu drzew i krzewów. Taki zabieg pomoże im lepiej przetrwać okres zimowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku krzewów zimozielonych liściastych i iglastych. Należy również zadbać o przejrzenie gałęzi i koron drzewek i usunięcie z nich resztek owoców oraz szkodników. Jest to także odpowiedni czas na przekopanie ziemi. Taki zabieg sprawi, że wymrą w niej wszystkie szkodniki. Zalecanym działaniem jest zaprzestanie na przekopaniu bez wyrównania powierzchni gleby. Dzięki temu będzie ona mogła zmagazynować więcej wody i zdecydowanie poprawi się jej struktura. Należy również wyściółkować powierzchnię wokół pni warstwą suchych liści lub kory. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu roślin szczególnie wrażliwych na mróz. Przykryjmy je gałązkami świerkowymi lub słomą. Róże należy okopcować.