Szlifowanie i przecinanie twardych materiałów to najważniejsze zadania szlifierek kątowych, potocznie zwanych kątówkami. To niezbędne urządzenie dla każdego majsterkowicza, który samodzielnie wykonuje prace remontowe i twórcze. Jeśli planujesz zakup szlifierki kątowej marki Hikoki, czyli światowego lidera w produkcji elektronarzędzi, możesz czuć się nieco zagubiony, ponieważ te urządzenia są bardzo zróżnicowane. Bez obaw, pomożemy podjąć decyzję i wybrać szlifierkę dopasowaną do potrzeb.
Szlifierka kątowa, czyli kątówka – kiedy się przyda?
Szlifierki kątowe wykorzystywane są w bardzo szerokim zakresie pracy – od szlifowania twardych materiałów, aż do precyzyjnego cięcia metalu. Za pomocą tych niewielkich urządzeń można wyszczotkować powierzchnię, wyczyścić ją np. z rdzy i wypolerować, a nawet wyfrezować, o ile mamy odpowiedni model szlifierki i tarczy. Kątówka świetnie sprawdza się podczas pracy z różnorodnymi materiałami, np. z metalem, drewnem, ceramiką i betonem.
Szlifierka akumulatorowa czy zasilana sieciowo?
Kątówki dzieli się pod względem sposobu pracy i źródła zasilania – wyróżnia się elektryczne lub akumulatorowe elektronarzędzia, sklep internetowy ze specjalistycznym sprzętem oferuje zwykle różnorodne modele.
Szlifierki akumulatorowe nie ograniczają zasięgu pracy, więc mogą być używane wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Niektóre modele, np. Hikoki G3613DA WRZ, są sprzedawane w zestawie z dwoma akumulatorami. Dzięki temu możesz pracować bez obawy o rozładowanie baterii.
Producent w urządzeniach przeznaczonych do prac profesjonalnych umieszcza silnik bezszczotkowy, który jest znacznie wydajniejszy i żywotniejszy niż standardowy silnik szczotkowy. Co więcej, silniki bezszczotkowe zużywają o wiele mniej energii, dlatego idealnie sprawdzają się w szlifierkach kątowych zasilanych akumulatorowo.
Kątówki z sieciowym zasilaniem używane są przeważnie w pomieszczeniach, np. w warsztatach, są wydajne i nie wymagają ładowania baterii przed użyciem. A więc, jeśli nie planujesz używać sprzętu w terenie – dobrym wyborem będzie szlifierka zasilana sieciowo, w przeciwnym razie – rozważ zakup urządzenia akumulatorowego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki?
Wybierając idealną szlifierkę kątową, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów i parametrów urządzenia. Bardzo ważna jest moc znamionowa silnika, rodzaj silnika, średnica tarczy, system zabezpieczeń oraz dodatkowe funkcje szlifierki. Różne modele cechują się innymi parametrami, dlatego zakres cenowy szlifierek jest dość szeroki.
Parametry silnika
Sercem każdej szlifierki jest jej silnik. Tutaj należy zwrócić uwagę na jego rodzaj (wspomniany bezszczotkowy lub szczotkowy) oraz na jego moc. Moc wpływa bezpośrednio na siłę np. cięcia lub szlifowania. Nie jest więc dziwne, że im większa moc urządzenia, tym twardszy materiał można nim obrabiać. Szlifierka Hikoki G23SW2 ma silnik o mocy 2200 W, dlatego doskonale sprawdzi się w pracy z metalami, betonem oraz z innymi, twardymi materiałami. Silnik w tym modelu został dobrze zaizolowany, co znacznie przedłuża jego żywotność, również głowica szlifierki jest dodatkowo zabezpieczona przed urobkiem, czyli pyłem i kurzem, który powstaje podczas pracy.
Parametry związane z tarczą
Średnica tarczy szlifierskiej wpływa na zakres prac – im większa średnica tarczy, tym większe powierzchnie można nią obrabiać. Z tego względu szlifierki kątowe o dużych tarczach zaliczane są do sprzętów profesjonalnych i specjalistycznych, przez co są z reguły droższe. Kątówki o mniejszych tarczach są uważane za bardziej uniwersalne, dlatego częściej wybierane są do przydomowych warsztatów.
Oprócz średnicy tarczy można zwrócić uwagę także na jej grubość oraz na rodzaj mocowania. W niektórych modelach mocowanie jest gwintowe, w innych zatrzaskowe. W przeważającej części szlifierek kątowych producent zastosował sprytną blokadę wrzeciona – dzięki temu wymiana tarczy jest szybka i łatwa.
Inne cechy szlifierki kątowej
Zwróć uwagę również na rozmiar szlifierki oraz na jej wagę – warto dostosować wybór do zakresu najważniejszych zadań postawionych przed elektronarzędziem. Lekkie i niewielkie szlifierki są wygodne w użyciu, zwłaszcza jeśli planujesz używać ich bezustannie przez dłuższy czas. Niektóre modele zostały wyposażone w mechanizm zabezpieczający Kickback Protection, który jest ochroną przed odrzutem, jeśli element szlifierki zablokuje się w obrabianym materiale. Praktycznie do każdej szlifierki dołączono rękojeść boczną, której zadaniem jest zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa w trakcie pracy.
Materiał zewnętrzny