Osoby, które decydują się budowę własnego domu, coraz częściej szukają projektu, w którym wygospodarowane będzie również pomieszczenie na saunę. W nowoczesnym budownictwie budowa sauny w domu staje się coraz bardziej popularna. Co ciekawe, nie trzeba wydawać kilkudziesięciu tysięcy złoty, by mieć saunę tuż za ścianą.
Domowa sauna – rodzaje
Sauna w domu to namiastka SPA i strefy relaksu w jednym. Wielu ludzi chętnie skorzystałoby z sauny i jej prozdrowotnych właściwości, gdyby tylko nie trzeba było pokonywać dalekiej odległości, aby się w niej znaleźć. Poza tym, są osoby, które krępują się przebywać w bieliźnie lub ręczniku wśród innych ludzi. To całkowicie naturalne i można temu zaradzić, urządzając saunę w domu. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni rodzaj sauny.
Sauna mokra jest miejscem, w którym temperatura wynosi pomiędzy 60 a 90 stopni. Musi znaleźć się w niej również generator pary, aby wilgotność była dość wysoka. W takiej saunie można oczyścić organizm z toksyn i pozbyć się problemów ze skórą.
W saunie suchej panuje znacznie wyższa temperatura, bo od 90 nawet do 110 stopni. Powietrze jest w niej suche, ponieważ wilgotność nie przekracza 10%. Sprawdzi się u osób, które odczuwają uporczywe bóle mięśni. Może być elementem rehabilitacji po urazach, którym towarzyszy długotrwały ból.
Dużą popularnością cieszą się także sauny na podczerwień, czyli infrared. Nie trzeba w nich instalować pieca a są bezpieczne także dla osób starszych i dzieci. Zazwyczaj panuje w nich temperatura około 65 stopni i wilgotność 25 – 30%.
W jakim pomieszczeniu można urządzić saunę?
Sauna w domu może być wykonana na dwa sposoby: można zabudować całe pomieszczenie lub kupić gotową kabinę. W każdym wypadku kluczowa jest wentylacja. Jeśli w saunie będzie gromadzić się wilgoć, na sąsiednich ścianach pojawi się pleśń.
Pomieszczenie, w którym ma znaleźć się sauna nie musi być bardzo duże. Wręcz przeciwnie – w domowej saunie zazwyczaj przebywają maksymalnie dwie osoby, więc nie ma potrzeby kosztownej zabudowy dużego pomieszczenia. W praktyce projektuje się rozwiązania dla pomieszczeń od dwóch m2. Konieczne jest, by były w nim instalacje elektryczna oraz wodno – kanalizacyjna.
Nie trzeba też wyznaczać osobnego pomieszczenia na saunę. O ile można zaprojektować niewielki pokój w nowym domu, o tyle trudne może być wygospodarowanie go w już istniejącym budynku bez gruntownego remontu.
Sauna parowa może znaleźć się w łazience. Jest to nawet zalecane z uwagi na wentylację, która w łazienkach jest dosyć sprawna. Sauna może być zainstalowana w garderobie lub pomieszczeniu wygospodarowanym na strychu albo piwnicy.
Najprościej jest zamówić gotową konstrukcję, którą wystarczy umieścić w przygotowanym wcześniej pomieszczeniu. Wielu ludzi decyduje się na budowę krok po kroku. Najlepiej wtedy poradzić się fachowca, który sprawdzi, czy dostępne w pomieszczeniu instalacje spełniają wymogi bezpieczeństwa.
Jak dbać o domową saunę?
Domową saunę należy regularnie czyścić przeznaczonymi do tego detergentami. Zaniedbanie sauny może przyczynić się do rozwoju pleśni i szkodliwych dla zdrowia bakterii. Konieczny jest również regularny przegląd instalacji, aby podczas korzystania z sauny nie powstało przeciążenie sieci elektrycznej.